Комунальний заклад
Чернівецький обласний центр
національно-патріотичного виховання
туризму, краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Ревакiвський музей iсторiї школи

85324, Кiцманський р-н, с. Ревакiвцi, ЗОШ, тел. (236)6-42-51, 6-43-96
Зареєстрований:наказ є306, 21.09.1998, реЇстрацiйний є 25-05
Директор музею: Тоборюк Свiтлана Сiльвестрiвна, заст. дир-ра з вих. роботи

Розділи експозиції:
1. Історія школи
2. Кімната Пам'яті
3. Етнографія

Опис музею.

Реваківський музей історії школи з історичним профілем, засновником якого є дирекція школи, відкритий у 1998 році на підставі наказу школи N43 від 6.04.1998 року, а 21 вересня 1998 отримав свідоцтво за номером 25-05 "Про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти системи Міністерства освіти України", видане Управлінням освіти Чернівецької обласної держадміністрації.

В музеї є в наявності естетично оформлені експозиції, які постійно оновлюються та доповнюються. Оформлення експозицій здійснено професійними художниками - оформлювачами і відповідають основним вимогам музейного оформлення . Центральною у Кімнаті Пам'яті є експозиція під назвою "Нам не судилося стать дідами, нам не судилось стать батьками", що складається із 42 увінчаних у родинні рушники фотографій наших односельчан, які не повернулись із фронтових доріг.

Музей оснащено магнітофоном, фотоапаратом та програвачем, створена фонотека та лабораторія для фонозапису спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників історичних подій, народних пісень, випускників школи. Існує відеотека із записами уроків педагогів, шкільних конференцій та свят. Створено комп'ютерну автоматизовану систему обліку і накопичення інформації.

Зібраний пошуковими загонами та подарований жителями села матеріал складаЇ фонди музею. Фонди музею поділені на основні ( оригінальні пам'ятки історії, культури) і допоміжні ( схеми, копії).

До основних ( оригінальних) представлених у експозиціях відносяться:
- свідоцтва про освіту;
- підручники періоду австрійської та румунської окупації;
- фотографії педколективу різних часів;
- випускні фотоальбоми - Історія школи;
- предмети домашнього вжитку;
- сільськогосподарські знаряддя та реманент;
- народний одяг селян
- етнографія;
- листи "Польової пошти";
- фрагменти зброї;
- листи подяки, фотографії односельчан воєнних років;
- нагороди учасників бойових дій, подарованих ними музею

Всі експонати зберігаються з дотриманням спеціальних умов. Вони розміщені у трьох окремих ізольованих приміщеннях площею 118м ( відповідно 17м, 53м, 58м). Наявність опалення дозволяє підтримувати необхідну вологість і температурний режим. Експонати захищені від дії прямих сонячних променів, розміщені в експозиціях, що не допускає механічних пошкоджень.

Протягом останніх трьох років учні школи взяли активну участь у ІІ етапі Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді "Пам'ять" "Бойові ордени та медалі у твоїй родині" та інших акціях. Результати цих акцій зібрані в музеї у формі матеріалів:
- героїко-патріотичних читань "Листи з фронту";
- альбомів "Не обминайте вдовиної хати";
- "Спогади ветерана";
- диспутів "В житті є завжди місце подвигу";
- уроків мужності "Діти війни";
- розробки позакласних заходів;
- газетних вернісажів;
- спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни;
- посвідчення до нагород Андрійчука Івана Дмитровича;
- заповіт-наказ ветерана Великої Вітчизняної війни Андрійчука Івана Дмитровича;
- бойові ордени та медалі ветерана війни Рошка Дмитра Ігнатовича, Шершень Іллі Івановича.

Стаціонарні виставки постійно поповнюються матеріалами пошукової роботи по розвитку освіти в селі, конкурсу юних художників та вишивальниць школи. Для кращого ознайомлення населення із минулим та здійснення патріотичного виховання було організовано 8 виставок:

з історії школи:
1. Наші досягнення.
2. Учxителем школа стоїть
3. Так усе починалось

етнографічні:
4. Буковинський дівочий костюм
5. Ужиткове мистецтво рідного краю

в  Кімнаті Пам'яті:
6. Про тих, хто пішов від нас назавжди- пам'ятайте
7. "Наша біль - наш смуток"
8. Лицарі війни! Довічна пам'ять про вас!

За час існування в музеї було проведено 115 екскурсій, 98 занять. При музеї створено екскурсійний відділ на чолі з учителем літератури Купчанко Марією Миколаївною. До складу відділу входять екскурсоводи з числа учнів: Купчанка Володимира ( б кл.), Лисаковської Алли (11 кл.), Купчанка Олександра (5 кл,), Григорій Діани (6 кл,). Даний відділ розробив і проводить екскурсії до постійних та змінних експозицій.

В кімнаті Лисаківського демонструються матеріали про життєвий і творчий шлях митця. Скульптури художника виставлені на спеціальних тумбах. На стінах вивішені картини та ілюстрації нашого земляка. В музеї проводяться такі заходи:
1. Науково-практична конференція "Освіта на зламі тисячоліть";
2. Читацькі конференції "3 історії шкільного підручника";
3. Зустріч з випускниками школи.
4. Конкурс малюнків "День без пострілу на Землі";
5. Конкурс творів "Подвиг моїх земляків житиме вічно";
6. Зустріч з ветеранами;
7. Тематичні години спілкування ;
8. Лінійки —лави.

Експозиції музею використовуються для проведення уроків:

З історії України:
1. Культурне життя в Україні у 2-й половині 40-на початку 50-х років;
2. Українські землі у складі Румунії.
3. Україна на завершальному етапі війни.

З історії рідного краю:
1. Культура краю у XIV - XVII ст. Усна народна творчість. Архітектура.
2. Стан культури. 1918-1940р.
3. Наш край у роки Другої Світової війни.

З українознавства:
1. Буковина та її культурне минуле.
2. Господарська культура українців, види господарської діяльності.
3. Народний одяг українців.

Робота музею висвітлювалась на обласній науково-практичній конференції освітян 21 листопада 1998 р. На ній була зачитана доповідь "Реалізація системи громадського й патріотичного виховання у навчальному процесі". Неодноразово про роботу музею писали газети:
Районна:
"Вільне життя" №19 від 9.05.1997р."Кімната Пам'яті у Реваківській середній школі";
"Вільне життя" №21 від 24.05.1997р."Будьмо патріотами України";
"Вільне життя" №5 від 17.03.1998р."Музей історії школи у Реваківцях";
"Вільне життя" №9 від 9.05.1998р,"Виховують патріотів";

Обласна:
"Буковинське віче" №41 05.06.1998р. "Є така школа";
"Крайова освіта" №37-38 21.10.2000р.";

З експозиціями музею історії школи та формами його роботи знайомились учасники Всеукраїнського семінару начальників управлінь освіти облдержадміністрацій та директорів Інститутів післядипломної освіти, який відбувся на Буковині 28.10.2000 р. за участю заступника міністра освіти.

Учні школи беруть жваву і результативну участь у науково-дослідницькій роботі. Так, учениця 11 класу Олешко Катерина є переможцем обласного конкурсу творів "Село моє, для мене ти єдине". Учениця 10 класу Купчанко Світлана нагороджена Почесною Грамотою за активну участь у ІІІ етапі Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді "Пам'ять" "Бойові ордени та медалі в твоїй родині".

Учні школи збирали матеріал до II випуску "Книги Пам'яті України". Учень 11 класу Глібей Сергій став переможцем міжшкільної олімпіади "А як ти знаєш історію Збройних Сил України", що проводилась в рамках конкурсу "Героями не народжуються, героями стають". Учень 8 класу Тодорюк Василь став лауреатом обласного форуму юних краєзнавців "До оберегів відродження" в межах руху учнівської молоді України "Моя земля - земля моїх батьків" за дослідження "Подвиг моїх земляків - житиме вічно". А учні 7,8,9 класів зайняли І,І,ІІ місця на районній олімпіаді з українознавства, чому в немалій мірі сприяла їх підготовка на базі відділу музею "Етнографія".

На базі музею проводяться консультації для вчителів, при вивченні тем, що стосуються питань, висвітлених в експозиціях. На базі музею був проведений бібліотечний урок на тему "Виникнення слов'янської писемності" для учасників районного семінару працівників шкільних бібліотек. В квітні 2000 році обласний семінар інспекторів ( методистів) райметодкабінетів, що відповідають за діяльність шкільних музеїв з проблеми "Роль шкільного музею у навчально-виховному процесі".

Музей історії школи Реваківської ЗОШ І-ІІІ ступенів нагороджений грамотою Всеукраїнської спілки краєзнавців, як переможець ІІ етапу Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді Пам'ять.