Комунальний заклад
Чернівецький обласний центр
національно-патріотичного виховання
туризму, краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Старововчинецький музей iсторiї села

85500, Глибоцький р-н, с. Старий Вовчинець, ЗОШ, тел.(234)5-56-10
Директор музею: Топало Іван Касіянович
Зареєстрований: наказ №306, 21.09.1998, реєстрацiйний №25-01

Розділи експозиції:v 1."Історія села Старий Вовчинець в минулому"
2. "Сучасний період в історії села"
3. "Зал бойової слави"
4. Виставковий

Опис музею.

Музей історії села Cтарововчинецької школи-ліцею був заснований 17 листопада 1957 року відповідно до наказу №17 по Старововчинецькій середній школі. З 1987 року музей розміщений в окремому будинку, загальна площа якого складаЇ 250м2. Технічний стан музею задовільний. Фонди нараховують 500 зареєстрованих експонатів. Експозиції музею розміщені в чотирьох залах, є фондосховище.

Музейні експонати відповідають вимогам Положення "Про музей при закладі освіти системи Міністерства освіти України" і є результатом цілеспрямованої, систематичної, творчої, пошуково-дослідницької, збиральницької, фондової роботи педагогічного та учнівського колективу школи. Фонди музею зберігаються в умовах, що відповідають "Положенню про умови зберігання". Експонати знаходяться в закритих скляних вітринах. В експозиційних залах вікна зашторені з метою збереження експонатів від попадання прямих сонячних променів.Музей налічує 500 оригінальних експонатів, пам'яток історії та культури, котрі були зібрані учнями, членами гуртка "Активісти шкільного музею", що діє при старововчинецькій школі-ліцеї та отримані від жителів села.

В період 1991-2000 років у музеї не тільки збереглися експонати, а і збільшилась їх кількість, була поновлена експозиція, присвячена історії села Старий Вовчинець. Протягом 43-х років незмінним директором музею був Топало Іван Касіянович, вчитель історії і директор Старововчинецької школи-ліцею. Саме з його ініціативи був започаткований музей. Іван Касіянович був справжнім ентузіастом музейної справи, дослідником-краєзнавцем. Він дбайливо збирав, зберігав, досліджував минуле рідного краю, рідного села. Про його роботу, його досягнення свідчать публікації у періодичних виданнях Чернівецької області, в тому числі у газеті "Крайова освіта".

Експозиція І-го розділу - "Історія села Старий Вовчинець в минулому" налічує 287 оригінальних експонатів. Ліва сторона, центральна частина та права сторона являють собою експозицію предметів домашнього користування. Тут знаходиться шафа для посуду (замисник), скриня, дерев'яне ліжко, колиска для немовляти. В центральній частині приміщення знаходиться багато знарядь праці: дерев'яний млинок, кам'яні жорна, ступа, точило, прялка, велика бочка для зберігання зерна. Зібрана велика колекція посуду, годинників, ліхтарів, стародавнього одягу. Цікавим і цінним експонатом є молотарка кінця XIX - початку XX століття.

В другій залі музею зібрані експонати, що відносяться до періоду І світової війни, періоду румунської окупації та ІІ світової війни. Частина їх була знайдена учнями, членами пошукового загону під час проведення пошуково-краєзнавчих експедицій.

Юні пошуковці активно брали участь у Всеукраїнській акції "Пам'ять". За два роки, що проводилась акція, вони здійснили три польові експедиції місцями бойових дій на територіях, прилеглих до села Старий Вовчинець та розташованого поруч села Біла Криниця. Залишки зброї часів ІІ світової війни були знайдені в місцях розташування артилерійських батарей та біля штабу артилерійського полку. Були знайдені гільзи від вогнепальної зброї, кулеметні стрічки, каски солдат радянської та румунської армій, а також рештки вогнепальної зброї - пістолетів, автоматів, рушниць, станкового кулемета, а також штик-ножі, які експонуються з письмового дозволу районного відділу внутрішніх справ.

В третій залі - "Сучасний період в історії села" - зібрані експонати, які відображають сьогоднішній день села. Тут же розміщена колекція писанок.

В музеї постійно діЇ виставка "Нових надходжень", де до уваги відвідувачів пропонуються нові експонати, що надійшли до музею.

До 55-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників та 55-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні в музеї була організована виставка, де були представлені експонати, присвячені цим датам. Під час роботи виставки проводились зустрічі з ветеранами війни, що проживають в селі, а також з членами сімей тих, хто не дожив до цих знаменних дат. В Глибоцькому районному краєзнавчому музеї була організована виставка Старововчинецького музею. Вона викликала неабиякий інтерес у глибочан, учнів Глибоцьких шкіл.

В музеї проводяться уроки історії, народознавства, організовуються екскурсії з учнями молодших класів, музей відвідують гості села. Ведеться книга обліку відвідувачів та книга відгуків. Постійно проводиться планування роботи музею, в наявності річний та перспективний плани роботи. Щороку музей бере участь у краєзнавчих конференціях, районному і обласному форумі юних краєзнавців "До оберегів відродження", які проводяться управлінням освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації, обласним управлінням культури, товариством охорони пам'яток, обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.

На базі музею часто проводяться різнопланові семінари. Зокрема, заступників директорів шкіл з виховної роботи, вчителів народознавства.

Сайт Старововчинецького музею ім.І.К.Топала