Комунальний заклад
Чернівецький обласний центр
національно-патріотичного виховання
туризму, краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Ботанічний сад Чернівецького національного університету


Ботанічний сад Чернівецького національного університету є одним з найстаріших, а за площею – одним із найменших ботанічних садів України.

Честь створення проекту Ботанічного саду було надано цісарсько-королівському ботанічному садівнику Львівського університету Карлу Бауеру. За проектом було вирішено надати Саду ландшафтного стилю, розбити його на кілька газонних партерів, по периферії висаджувати групи трав’янистих рослин, а в центрі групувати за родовими комплексами дерева й кущі. Окремо було заплановано ділянки для багаторічних і однорічних рослин.

Проект Саду був поданий до розгляду голові правління цісарсько-королівського університету Франца-Йозефа в Чернівцях професору Едуарду Танглю. Згодом на засіданні Академічного сенату запропонований проект було розглянуто й схвалено.

В липні 1876 року на засіданні общинної ради міста під головуванням бургомістра Амброза було прийняте рішення про безкоштовне виділення університету земельної ділянки під облаштування Ботанічного саду. Організаційними питаннями Саду займався крайовий урядовий радник, референт у справах університету Юліус фон Вацль.

У вересні 1877 року, в день відкриття Ботанічного саду Юліус фон Вацль висадив перше дерево – тополю сріблясту, яка тривалий час була одним з наймогутніших дерев Саду, але, на жаль, донині не збереглась.

Закладання дендрарію під керівництвом Карла Бауера тривало ще 11 років. Деревні екзоти завозили переважно з німецьких та австрійських розсадників, а саджанці місцевих порід були безкоштовно передані дирекцією православного релігійного фонду Буковини. Ботанічний сад цісарсько-королівського університету в м. Чернівці впродовж 60 років був єдиним ботанічним садом на Прикарпатті і став яскравим втіленням архітектурних тенденцій того періоду.

Першим директором Ботанічного саду став професор Едуард Тангль. Під його керівництвом були збудовані колекційні та допоміжні оранжереї, адміністративний корпус з лекційною залою і робочою кімнатою для проведення занять, будиночок для сторожа та господарські будівлі. З весни 1890 року ботанічний сад розпочав обмін рослинами й насінням із зарубіжними ботанічними садами.

З 1906 року посаду директора Саду посів професор німецької технічної вищої школи у Празі, фізіолог рослин Фрідріх Чапек. Під його керівництвом колекції ботанічного саду Чернівецького університету розширювалися й в 1914 році вже нараховували 1500 видів рослин, переважна більшість яких – місцеві види.

В 1918 році Буковина перейшла до складу боярської Румунії і Сад підпорядкували Інституту ботаніки. Його очолив буковинець, випускник Чернівецького університету Михаїл Гушуляк. Він своїми дослідженнями відкрив на Буковині природоохоронну тематику. В період його керівництва активізувалась робота по вивченню та систематизації флори краю, створенню гербарію та колекцій аборигенних видів.

З приєднанням Буковини до України в 1940 році Сад переходить у розпорядження Чернівецького державного університету. Основним напрямком його діяльності стає інтродукція і акліматизація рослин. В 1963 році Ботанічний сад оголошено пам’яткою природи республіканського значення, а з 1992 року – затверджений як об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Навесні в ботанічному саду починається період цвітіння. Першими пробуджуються шафран Гейфелів, підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, проліска дволиста. Поступово веселка кольорів поповнюється. Тут можна зустріти понад 100 сортів тюльпанів — кремові, червоні, рожеві, фіолетові, оранжеві, жовті. Біло-жовтогарячими барвами вабить поле нарцисів, які представлені 75 сортами.

Генофонд живих рослин різних куточків планети, зібраний у Ботанічному саду працею кількох поколінь, налічує понад 3500 таксонів. Багато з них стали рідкісними або зовсім зникли у себе на батьківщині. Багато чернівчан та гостей міста щорічно приходять милуватися величним рослинним царством. Нині ж ми пропонуємо відвідати Ботанічний сад он-лайн за допомогою зібраних нами відео.

Відео:

Ботанічний сад (С. Карачко)
Ботанічний сад (Н.Омельченко)
3D панорама ботанічного саду

Використані матеріали:
Ботанічний сад Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (сайт Інституту біології, хімії та біоресурсів)
Ботанічний сад Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Путівник. – Чернівці, 2003.

Підготувала Омельченко Н.М.