Чернівецький
обласний центр туризму,
краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Порядок реєстрації музеїв при навчальних закладах.


Відлік періоду офіційної діяльності музею розпочинається від дати, зазначеної в наказі по навчальному закладу про заснування музею. Наказом затверджується рада музею, що складається з громадського директора і членів ради - викладачів, учнів школи, ветеранів. Для розміщення музею повинне бути призначене окреме приміщення, яке забезпечує достатній рівень охорони і збереження експонатів:
 • надійно зачиняється
 • має загратовані вікна
 • площа, достатня для розміщення експозиції та вільного огляду відвідувачами
 • захищене від прямого сонячного світла
 • бажано з тіньової сторони будинку
 • сталий температурно-вологісний режим
Планування розміщення експонатів починається зі складання "Тематико-експозиційного плану". В ньому Ви попередньо плануєте де, які експонати і яким найкращим чином будуть розміщені, які пояснюючі підписи біля них буде необхідно зробити. Конструкція вітрин, стендів допоміжного фонду і використання вже існуючих також визначається заздалегідь.

Музейні експонати повинні бути промарковані відповідно до вимог, на них має бути складена картотека, книга вступу експонатів. Біля кожного експонату має бути етикетка з пояснюючим написом. Бажано до процедури реєстрації вже мати складені тексти екскурсій і план роботи музею. Багато питань з оформлення можна вирішити, проконсультувавшись в методичному відділі краєзнавчого музею. Також в нагоді стануть Методичні рекомендації з ведення музейної справи і багато інших документів з нашої бібліотеки.

Процедура реєстрації відбувається безпосередньо в приміщенні музею. Реєстраційні документи музею (Акт обстеження, Уніфікований паспорт) складаються комісією. В неї входять представники Чернівецького обласного краєзнавчого музею, ОЦТКЕУМ, районного відділу освіти і затверджуються їх підписами та печатками навчального закладу та райВО. За результатами огляду, на підставі реєстраційних документів в кінці року видається наказ по управлінню про реєстрацію музею з видачею "Свідоцтва про відомчу реєстрацію".

З цього моменту Ваша музейна колекція стає частиною музейного фонду України, відповідно держава бере її під свою охорону. Ми вітаємо Вас з набуттям нового статусу і бажаємо успіхів у роботі, яка тільки-но починається. В краєзнавчому музеї отримуєте інвентарну книгу, куди переносите всі експонати музею згідно картотеки.


Помилки, що найчастіше допускаються при оформленні експозиції


Найчастіше зустрічається пряме наклеювання фотокарток на стенди. Пам'ятайте: клей з часом жовкне і руйнує цінну фотографію. Краще виготовити рамочку і повісити фото, як картину. Одночасно ви збережете цінну фотографію і отримаєте об'ємне оформлення стенда. Можна використати так зване паспорту: рамку з картону, куди вкладається фото. Обачно використовуйте новітнє канцелярське приладдя; старі фотографії, документи різко дисонують з оракалом, файлами та ін. Тим більше, що останні ще й виблискують, звужуючи кут огляду.


Поради при оформленні


 • Зверніть увагу, що головними в музеї є експонати, а не підписи до них: пояснююча етикетка повина бути невеликою і розміщуватись поряд з експонатом. Як варіант, зробіть їх не на білому папері, а на кольоровому картоні. Колір повинен бути однаковий в межах одного розділу експозиції.
 • Створіть вигідний простір. Складання декількох однотипних предметів часто не дозволяє в повній мірі роздивитись хоча б один з них. Видаліть зайві в сховище, та регулярно міняйте їх. Звільнений простір навколо можна частково використати для розміщення пояснень щодо призначення предмету, або моделювання відповідної обстановки використання.
 • Структуруйте експозицію. Предмети повинні групуватись за якимось принципом (удосконалення з часом, за місцем використання та ін.)
 • Допоміжний фонд має бути! Експозиція музею - це не тільки оригінальні пам'ятки історії. Чергуйте їх з текстовими описами, історіями, пов'язаними з експонованими музейними предметами, копіями та муляжами, схемами і картинами, що відтворюють атмосферу того часу.
 • Ведіть книгу відвідувачів. З часом вона сама стане цінним експонатом, демонструючи записи Ваших дорогих гостей.
 • Розмістіть вказівники до Вашого музею поблизу дороги, табличку з розкладом роботи на дверях музею. Вони полегшать завдання відвідувачам знайти Вас і регулярно будуть нагадувати односельчанам про Ваше існування та можливу допомогу з їхнього боку.