Комунальний заклад
Чернівецький обласний центр
національно-патріотичного виховання
туризму, краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Товтрівський музей історії села

Заставнівський р-н, 59348,с.Товтри, тел.(237)2-41-50
Шкварчук Наталія Степанівна, директор
Наказ №13, 25.01.1999, реєстрацiйний №25-11

На даний час музей налічує три експозиційні зали:

1. Зал історії с.Товтри від найдавніших часів до наших днів
2. Кімната етнографії "Дідусева хата"
3. Світлиця родинного виховання

Загальна площа музею 78 кв. км. На сьогоднішній день фонди музею налічують 225 експонатів і 40 стендів. В першому залі розміщені стенди, які розповідають про історію села від найдавніших часів до наших днів. Також тут зберігаються цінні експонати, а саме: знаряддя праці наших предків, старовинний одяг та взуття, предмети побуту, колекція писанок, пожовтілі від часу фотографії.

Перше на що падає погляд при вході до музею - це галерея фотографій, на яких зображені жителі нашого села в старовинному одязі, давня хата під соломою, культові споруди села, обряди жителів села. Експонується у нашому музеї таке ремесло, як ткацтво. Це уже забутий вид ремесла в наші дні. Завдяки старожилам нашого села, умільцям учні зуміли відтворити це ремесло і досконало вивчити техніку ткацтва. ѕерлиною нашого музею Ї виставка рушників, вишитих сільськими майстринями. Нашими односельчанами були подаровані музею і різноманітні предмети домашнього вжитку, без яких не обходилась жодна сільська хата. В музеї також зібрана колекція одягу наших предків ХІХ і ХХ століть.

В кімнаті етнографії "Дідусева хата" відтворено обстановку давньої української хати. Є тут і імпровізована піч справжніми глиняними горщиками і мисник з мальованими тарелями. Біля печі висить жердка з старовинним одягом. І звичайно ж, в хаті є давня скриня та колиска для немовляти. ѕривертають погляд стіни, прикрашені паперовими кольоровими квітами, змоченими у воску. Їі квіти виготовлені нашою односельчанкою Пержан Тетяною, 1943 р.н. В кутку стоїть скриня, без якої не обходилась жодна сільська хата. В скрині зберігався святковий одяг: вишиті сорочки, плахти, спідниці, хустки, горботки, сардаки. Поряд є маленька скринька з намистом, віночками для дівчаток, стрічками. Поважно височіє посеред кімнати верстат, на якому ткали полотно, налавники, килими. Його подарувала музею мати нашого вчителя математики, Спіжавко Катерина. Верстат не просто є музейним експонатом, на ньому вже навчилося ткати багато учнів: і хлопців, і дівчаток.

У "Світлиці родинного виховання", оформленій великою шкільною сім'Їю, до якої входять батьки, дідусі і бабусі, вчителі та учні, зібрано матеріали про сім'ї наших односельчан, досвід життя яких вчить підростаюче покоління брати оріЇнтир в майбутньому на створення та збереження своїх міцних і хороших сімей. Є тут чудові розповіді і про багатодітні сім'ї, і про сім'ї, які прожили разом більш як 50 років. Є розповіді про турботливих татусів, на плечі яких лягла відповідальність за долю дітей після смерті дружин.

Керує музеєм історії села Товтри музейна рада на чолі з головою - директором школи Шкварчук Наталею Степанівною. При сприянні жителів села музейні фонди постійно поповнюються.