Комунальний заклад
Чернівецький обласний центр
національно-патріотичного виховання
туризму, краєзнавства та екскурсій
учнівської молоді
Площа Пресвятої Марії (Турецька площа)

Одним з трьох майданів тодішніх Чернівців, що зберігся дотепер є Турецька площа. За австрійської доби вона була безіменна, але вирізнялася своєрідними «турецькими» назвами.

Площу створили у XVI ст. після входу Буковини до складу Османської імперії. Сьогодні вона відома за двома назвами:
- Турецька площа чи площа Турецької криниці – на честь споруд, збудованих турками, які оселились у місті;
- Площа Пресвятої Марії – перейменована у 2014 році з ініціативи церковної громади та громадських релігійних організацій міста, оскільки так вона називалась кілька століть тому, коли тут стояла церква Успіння Богородиці. Сьогодні це офіційна назва площі.

На площі знаходиться найстарше водне джерело в місті – Турецька криниця. Мармурова криниця, що вкрита куполоподібною альтанкою стала однією з перших турецьких будівель у Чернівцях.

Ії вирили, щоб забезпечити потребу міста у воді. Про турецьке коріння криниці нагадує шпиль споруди над нею, увінчаний півмісяцем, символом Османської імперії. Поруч із криницею ви знайдете бювет, вкритий склом, крізь яке видно, як резервуар наповнюється водою.

З водою у Чернівцях завжди було складно, бо вона залягає на значній глибині. Біля криниці виставлялась охорона, яка слідкувала за тим, щоб чернівчани брали воду лише для пиття і приготування їжі.

Криниця довгий час була місцем, де православні християни святкували Водохреще. Воду з джерела брали також для єврейської мікви – ритуального басейну іудеїв. Поруч криниці стоять Турецькі лазні, куди ще й досі ходять попаритися.

З криницею пов’язана легенда про кохання турецького паші до простої української дівчини. Зустрівши її якось біля криниці, де красуня брала воду, він до нестями закохався в неї та запропонував стати однією з його дружин. Горда дівчина відмовила йому. Тоді паша заборонив міщанам брати з криниці воду. На другий день дівчина прийшла до криниці, але коли зраділий паша підійшов до неї, вона кинулась у криницю і втопилася.

До 600-літнього ювілею міста Турецька площа була реконструйована. Капітально відремонтували Турецьку криницю та відновили резервуар для води біля неї, на майданчику з північного боку збудували фонтан на взірець давньоримських руїн, а на крутому схилі біля мосту розмістили квітковий годинник. Посеред площі встановили великий залізний велосипед, «забутий Гуллівером». Це один із тих кованих виробів, які щороку дарують Чернівцям на День міста ковалі. Тож площа набула вишуканого вигляду зі старовинним шармом і стала улюбленим місцем відпочинку чернівчан.

Чудові фотолокації площі:
  • Квітковий годинник – засаджений різнобарвними рослинами та прикрашений. Тут у вас вийдуть яскраві фото.
  • Фото з антикварним австрійським велосипедом неодмінно залишить теплі спогади про прогулянку площею.
  • Турецький міст веде на другий ярус площі. Це невеличкий мурований міст, під яким колись було джерело, є чудовим місцем для романтичних фото.
Щоліта на площі Пресвятої Марії проводять Петрівський ярмарок. Під час нього можна спробувати страви традиційної місцевої кухні, роздивитись та придбати роботи буковинських майстрів. Також людно на площі на День міста, чернівчан і гостей запрошують відвідати різноманітні видовищні шоу-програми, майстер-класи, скуштувати різноманітні смаколики.

Одна з трьох найстаріших у місті площ зараз є місцем для відпочинку містян і відмінною локацією для туристів.



Запитання на увагу:
  1. Чому у площі кілька назв? Яка назва є офіційною?
  2. Яка вона – криниця, що дала назву площі?
  3. Чому біля криниці чергувала охорона?
  4. Як і коли відновили площу?
  5. Яку легенду приховує турецька криниця?
  6. Які цікаві події відбуваються на площі?

Підготувала методист Коваль Н.М.